Share
Slujbă arhierească la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare

Slujbă arhierească la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare

În duminica după Praznicul Nașterii Domnului, 28 decembrie 2025, Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, a slujit la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Municipiul Baia Mare, în fruntea soborului preoților și diaconilor lăcașului de închinare.

Soborul a fost alcătuit din Arhim. Casian Filip, vicar administrativ, Protos. Serafim Bilț, eclesiarhul Catedralei, Pr. Florin Hoban, directorul Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Iosif Mărturisitorul”, Baia Mare, Pr. Claudiu Ciascai, duhovnicul Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Iosif Mărturisitorul”, Pr. Valeriu Mircea Vana, consilier eparhial pentru pelerinaje, directorul Agenției „Pelerinul Creștin”, pr. Ionuț Pleș, Arhid. Teodosie Bud, consilier eparhial economic, Arhid. Vlad Verdeş, consilier eparhial cultural, Arhid. Lucian Burnar, secretar eparhial, Arhid. Nifon Motogna, consilier eparhial pentru administrarea Catedralei Episcopale „Sfânta Treime” Baia Mare, Arhid. Vasile Pop, consilier eparhial pentru protocol, Arhid. Petru Vasile Bud, referent la secretariatul eparhial, Diac. Alexandru Cupșinar, Diac. Dănuț Silviu Pop.

Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de Grupul Psaltic „Theologos” al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului, dirijat de Denis Damaschin Sulițanu și de Corul „Doxologia” al Catedralei Episcopale „Sfânta Treime” din Baia Mare, dirijat de prof. muzicolog Paula Bondre.

Cuvântul de învățătură rostit de ierarh a adus în atenția credincioșilor Evanghelia cu Fuga în Egipt din relatarea Sfântului Evanghelist și Apostol Matei, care a fost citită în cadrul Sfintei Liturghii.

„Au fost trei zile de sărbătoare, și anume praznicul împărătesc al Nașterii Domnului sau Crăciunul, cum se numește în popor. Și acum suntem în cea de-a patra zi, care este prima duminică după Nașterea Domnului. Așa este și numește duminica după Nașterea Domnului și este în legătură cu sărbătoarea Nașterii Domnului. De ce? Deoarece pericopa evanghelică sau pasajul din Evanghelie care se citește în duminica de după Nașterea Domnului este același cu care se citește în cea de-a doua zi de Crăciun. Și anume, este despre Fuga în Egipt a bătrânului Iosif cu Fecioara Maria, Maica Domnului și cu Pruncul Iisus.

Ce s-a întâmplat la Nașterea Domnului noi știm din Sfintele Evanghelii. Sfântul Evanghelist Matei, care nu relatează momentul nașterii, ci doar Sfântul Evanghelist Luca îl povestește, atât de minunat ca nimeni altcineva. Povestește Nașterea Domnului în Betleemul Iudeii cu recensământul, cu casele de oaspeți unde n-au găsit loc de găzduire, cu peștera de la marginea orașului unde au fost îndrumați să se adăpostească și acolo, între necuvântătoare, spune Sfântul Evanghelist Luca, Maica Domnului a Născut pe Cel Singur Născut și l-a înfășat și l-a culcat în iesle.

Necuvântătoarele îi țineau căldură prin respirația lor, animalele, și păstorii au venit anunțați de îngeri și i-au adus modestele lor daruri și I s-au închinat. Deci, la Nașterea Sa, Mântuitorul a fost întâmpinat cu ostilitate, a fost respins, n-a fost primit, a fost iubit doar de Maica Domnului care cunoștea taina, protejat de Bătrânul Iosif. A fost, apoi, cercetat de păstori, de îngeri, care au cântat slavă pentru cei de sus lui Dumnezeu și, mai târziu, au ajuns magii de la Răsărit, care i-au adus și daruri și I s-au închinat. Darurile aduse de magi au fost aur, tămâie și smirnă.

În rest, Irod, pe la care au intrat magii că steaua care a mers înaintea lor, când au ajuns la Ierusalim, s-a ascuns, tocmai ca magii să intre pe la Irod și să întrebe unde este Împăratul iudeilor cel ce S-a Născut. Irod s-a tulburat și cu el toată cetatea și a chemat, spune Sfântul Evanghelist Matei, pe cărturari, pe slujitorii templului și să-i întrebe unde trebuie să se Nască Hristos. Și aceia i-au spus în Betleemul Iudeii că scris este: și tu, Betleeme, pământul iudeii nu ești nici de cum mai mic între căpeteniile lui Israel, că, iată, din tine va ieși Izbăvitorul, păstorul păstorilor, povățuitorul sau conducătorul care va conduce pe poporul lui Israel.

Și atunci Irod le-a zis magilor cu viclenie: mergeți și cercetați cu de-amănuntul despre Prunc și dacă Îl veți găsi, să veniți să-mi spuneți și mie ca să merg să-I fac plecăciune, să mă închin Lui. Dar el cu viclenie a zis asta, a pus gând rău să-L ucidă. Cât a trecut de când magii din Orient, din Răsărit conduși de stea, au ajuns la Ierusalim? Mult! Pentru că steaua s-a arătat când s-a Născut Hristos și au plecat pe urma stelei. Nu era o stea, nu era un astru ceresc. Era un înger de lumină transformat în stea. Noi ne aducem aminte că atunci când poporul lui Israel a plecat din Egipt, Dumnezeu, ziua, prin îngerii săi, i-a adumbrit cu nor acolo unde temperaturile săreau de 40 de grade spre 50. I-a adumbrit cu nor în pustiul Arabiei. 40 de ani au rătăcit în pustiu. Iar noaptea cu stâlp de foc, tot înger era, care se transforma în stâlp de foc să le lumineze pustiul și pribegia. Așa și aici. Sfântul Ioan Gură de Aur spune clar: n-a fost un astru ceresc, a fost un înger. Îngerul care i-a condus pe magi.

Mântuitorul Lumii și Dumnezeu ne dăruiește, chiar dacă nu avem o bună stare ieșită din comun și e mai bine așa, că poate am fi prea buieci, că, vedeți că cei din lumea occidentală care au atins cel mai înalt grad de bună stare și de așa-zisă civilizație că nu e întotdeauna civilizație. Nu Îl mai primesc pe Hristos, Îl resping pe Dumnezeu, se consideră ei Dumnezei atotputernici. Noi niciodată nu i-am închis ușa lui Hristos, de aceea România e „pământul”, „Țara lui Dumnezeu”, „Grădina Maicii Domnului”, datorită mulțimii bisericilor închinate Maicii Domnului, mănăstirilor și datorită răstignirilor. La fiecare intersecție este o răstignire care ne amintește că Hristos este Împăratul și Mântuitorul nostru și ne închinăm, facem plecăciune ca și magii și ca și păstorii când trecem pe lângă biserică sau pe lângă troițele sau răstignirile pe care este zugrăvit chipul lui Hristos. Să avem parte de bucuria care a avut-o Maica Domnului când L-a Născut pe Fiul lui Dumnezeu și pe Fiul Său. Amin!”, a spus Preasfințitul Părinte Iustin.

Sursă text: Andrei Fărcaș – redactor la revista „Graiul Bisericii Noastre”

Foto: Arhid. Vasile Pop – consilier eparhial pentru protocol


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.







Lasă un comentariu