Elevii de la Școala Profesională Româno-Germană Vișeu de Sus au participat la o activitate de lectură biblică, dedicată Zilei Internaționale a Cititului Împreună - 40 minute în urmă
Rezultate remarcabile pentru șahiștii Aris Guo și Sofia Vălean ai Academiei de Șah Maramureș la Maratonul Șahistic Clujean - 1 oră în urmă
Locuri de muncă în Maramureș - 2 ore în urmă
Profesori și studenți protestează la București împotriva măsurilor de austeritate - 2 ore în urmă
Tată și fiică, uniți de aceeași uniformă la IPJ Maramureș - 2 ore în urmă
Dispută majoră între SUA și UE pe tema alegerilor din România și a „cenzurii online” - 3 ore în urmă
În Satu Nou de Jos se va construi Centrul de Îngrijiri Paliative „Sf. Pantelimon” - 3 ore în urmă
Starea drumurilor în Maramureș. Pietre căzute pe carosabil în Pasul Gutâi - 3 ore în urmă
Șezătoare săptămânală la Biblioteca Orășenească Borșa - 4 ore în urmă
Un Centru Respiro se va înființa în comuna Recea - 4 ore în urmă
Un nou proiect pentru Jandarmeria Maramureș
Inspectoratul de Jandarmi Județean a semnat zilele acestea contractul de finanțare pentru implementarea unui nou proiect cu finanțare externă nerambursabilă, informează IJJ într-un comunicat. Este vorba despre un proiect care privește activitatea Jandarmeriei în zona montană, realizat în parteneriat cu Garda Națională din Ucraina, regiunea Ivano-Frankivsk, în cadrul Programului de Cooperare Transfrontalieră Interreg NEXT România-Ucraina 2021-2027.
Ideea proiectului ”Îmbunătățirea supravegherii și intervenției în parcurile naționale din Munții Maramureșului și regiunea Ivano-Frankivsk” a apărut din nevoia de coordonare a pregătirii și dotării corespunzătoare a structurilor montane din Maramureș și din regiunile Hutsulshchyna/ Synevyr/ Verkhovyna din Ucraina.
Proiectul are ca obiectiv punerea în aplicare a unor măsuri coordonate de aplicare a legii în ceea ce privește supravegherea, controlul, conservarea și protecția ecosistemelor, biodiversității și silviculturii în zona transfrontalieră româno-ucraineană.
Prin intermediul acestui proiect vor fi achiziționate pentru Jandarmeria Maramureș mijloace de mobilitate specifice zonei montane atât pe timp de vară – două vehicule de tip UTV cu șenile, un microbuz plug-in hybrid, două remorci ATV -, cât și pe timp de iarnă – două snowmobile. Totodată, jandarmii montani vor fi dotați cu 25 de truse medicale individuale de prim ajutor, echipamente de comunicații obligatorii în zonele fără acoperire – 4 telefoane prin satelit, 10 radiotelefoane analog/digitale VHF-UHF, precum și 10 echipamente GPS și două de vedere pe timp de noapte.
Valoarea totală a acestui proiect este de 442.773,65 euro, din care 90% fonduri europene nerambursabile, iar 10% cofinanțare națională. Inspectoratul de Jandarmi Județean va beneficia de suma de 255.836,19 euro, din care contribuția de la bugetul de stat va fi de 10%.
Este al doilea proiect cu finanțare nerambursabilă câștigat de Jandarmeria Maramureș în acest an, primul privind instalarea de panouri fotovoltaice, care vor acoperi întregul consum de energie electrică al instituției, mai arată sursa citată.
Sursa foto: Jandarmeria Maramureș
















