Teatrul Municipal Baia Mare, între cifre și pasiune culturală - 29 minute în urmă
Acțiune de colectare de deșeuri electrice la Recea - 1 oră în urmă
Cu ocazia Zilei Porților Deschise, vizită a polițiștilor la Centrul Maternal din Sighetu Marmației - 2 ore în urmă
Reprezentanți ai ASCOR Baia Mare, la Congresul Tinerilor Pro-Viață de la București - 3 ore în urmă
Întrerupere de energie electrică în Tăuții Măgherăuș pe 26 martie - 3 ore în urmă
Sprijin acordat de jandarmi unei femei cu un bebeluș căreia i s-a făcut rău în fața Palatului de Justiție - 3 ore în urmă
Elevii Liceului Tehnologic „Traian Vuia” Tăuții-Măgherăuș, rezultate remarcabile la olimpiadele județene - 3 ore în urmă
Performanțe de excepție pentru elevii Colegiului de Arte din Baia Mare la Olimpiada Națională de Interpretare Instrumentală - 4 ore în urmă
Întâlnire a copiilor cu un scriitor, la Biblioteca Județeană - 4 ore în urmă
Ora Pământului: Peste 5.000 de copii din Maramureș, mobilizați în Programul Național Cantus Mundi - 4 ore în urmă
Papa Francisc a fost înmormântat astăzi în Bazilica Santa Maria Maggiore din Roma
După slujba solemnă celebrată în Piața Sfântul Petru, sicriul Suveranului Pontif a fost dus la Bazilica Santa Maria Maggiore, loc de profundă semnificație spirituală pentru acesta, unde obișnuia să se roage înainte și după fiecare călătorie apostolică.
Ceremonia de înmormântare a început la ora 13:00 (ora locală), oficiată de cardinalul camerlengo Kevin Joseph Farrell, în prezența membrilor familiei pontifului și a altor oficiali ai Bisericii, și s-a încheiat după aproximativ 30 de minute, conform informațiilor transmise de Agerpres.
Peste 400.000 de credincioși s-au adunat pentru a-și lua rămas-bun, participând mai întâi la marea liturghie din Piața Sfântul Petru, unde au fost prezenți și numeroși lideri politici, și însoțind apoi cortegiul funerar prin centrul istoric al Romei.
![]()
Sicriul a fost transportat într-un papamobil alb, decapotabil, prevăzut cu geamuri transparente, pentru a permite mulțimilor adunate de-a lungul traseului, inclusiv în zone emblematice precum Fori Imperiali, Colosseum și Piazza Venezia, să aducă un ultim omagiu.
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2025/04/sicriu-papa-francisc-papamobil-colloseum-26-aprilie-2025-1024x683.jpg)
Ajuns la Bazilica Santa Maria Maggiore, sicriul a fost întâmpinat de mii de credincioși, veniți să-i aducă respectul final.
Papa Francisc își odihnește trupul într-un modest mormânt de marmură, amplasat lângă altarul Sfântului Francisc. Inscripția de pe piatra funerară este simplă: „Franciscus”, numele său în latină.
![]()
Fervoarea populară care a însoțit întreaga ceremonie reflectă profunda iubire pe care i-au purtat-o credincioșii: peste 250.000 de persoane veniseră deja în Roma în această săptămână pentru a-l omagia.
În întreaga lume, comunități întregi organizează slujbe și priveghiuri în memoria Suveranului Pontif, ale cărui mesaje au depășit granițele Bisericii Catolice, atingând inimile a milioane de oameni.
Vasile Petrovan















