Ploaie de goluri în Liga 5. Într-un meci s-a marcat de 18 ori - 6 ore în urmă
Sorana Cîrstea, show total la Roma! Reușita româncei a făcut înconjurul lumii - 7 ore în urmă
Proiect pentru îmbunătățirea supravegherii și intervenției în ariile naturale protejate din Maramureș - 7 ore în urmă
Mica artistă Sofia Dragoș a lansat cântecul „Nu știu inima cum poate” chiar de ziua sa - 8 ore în urmă
Ziua Familiei va fi marcată și în acest an la Lacul Nistru - 9 ore în urmă
Ansamblul Folcloric Național „Transilvania” vă invită la „Danț la șură de Rusalii” - 9 ore în urmă
Caravana de Sănătate: sprijin medical pentru comunitățile vulnerabile din Baia Mare - 10 ore în urmă
O radiografie în cifre despre finala Cupei României dintre cele două „U”, Cluj și Craiova - 10 ore în urmă
Elevii Colegiului de Arte Baia Mare au descoperit farmecul spectacolelor de operă clasică, la Opera Națională Română din Cluj - 10 ore în urmă
Ora pară la Planetariu, cu SATELIX - 11 ore în urmă
Tinerii de la Esperando au primit ajutorul elevilor de la Școala „Mihail Sadoveanu”, în realizarea ornamentelor de Crăciun
Vineri, 29 noiembrie, tinerii Centrului Esperando au primit vizita elevilor Școlii Gimnaziale „Mihail Sadoveanu”, însoțiți de doamnele învățătoare: Ieudean Melinda, Alek Florica, Lazăr Lavinia și Selejan Maria. Împreună s-au pus pe treabă, confecționând ornamente pentru Crăciun. Lor li s-au alăturat prietena Calina și voluntara Isaf (Team for Youth Association). Obiectele vor urma să fie comercializate la Standul Esperando, din cadrul Târgului caritabil de Crăciun. Munca atâtor mâini dibace s-a împletit cu interpretarea mai multor colinde.
Aceasta este prima activitate din cadrul proiectului “Poveste de Crăciun”. În cadrul proiectului
, vor avea loc mai multe întâlniri la care vor participa învățătoarele împreună cu părinții, elevii școlii și tinerii cu nevoi speciale. Printre obiectivele proiectului se numără dezvoltarea simțului compasiunii, dezvoltarea empatiei, stabilirea unor punți de comunicare între copiii cu CES și copiii din învățământul de masă etc.
, vor avea loc mai multe întâlniri la care vor participa învățătoarele împreună cu părinții, elevii școlii și tinerii cu nevoi speciale. Printre obiectivele proiectului se numără dezvoltarea simțului compasiunii, dezvoltarea empatiei, stabilirea unor punți de comunicare între copiii cu CES și copiii din învățământul de masă etc.Proiectul este inițiat de către cadrele didactice de la Școala Gimnazială “Mihail Sadoveanu” Baia Mare: Director prof. Călin Laura Bianca și prof. înv. primar. Selejan Maria.
Succes tuturor celor implicați în frumosul proiect!
Lăcrimioara ZOTA















