Mănăstirea Bârsana, în sărbătoare: Va avea loc Slujba de târnosire a Paraclisului de la demisolul bisericii - 2 ore în urmă
Unde liturghisesc ierarhii Maramureșului și Sătmarului în perioada 28 – 30 iunie - 3 ore în urmă
Caravana Filmelor TIFF se întoarce la Casa din Vale Breb - 4 ore în urmă
27 iunie 1953, s-a stins episcopul Ioan Suciu martir al credinței - 4 ore în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (XIX) - 4 ore în urmă
Prognoză meteo pentru Maramureș, sâmbătă 27 iunie 2026 - 4 ore în urmă
„Târgul de Sânziene” din Târgu Lăpuș a adus în prim-plan tradiția și meșteșugurile Țării Lăpușului - 14 ore în urmă
Noul terminal al Aeroportului Internațional Maramureș va fi inaugurat marți, 30 iunie - 16 ore în urmă
Baia Mare devine, pentru o săptămână, capitala biodiversității urbane printr-un proiect Erasmus internațional - 18 ore în urmă
Bogdan Loghina de la ACS Dragonul Baia Mare, calificat oficial ca antrenor de Taekwon-do ITF - 18 ore în urmă
A fost hramul Paraclisului Episcopal din Baia Mare
Joi, 21 noiembrie, de praznicul închinat Intrării în biserică a Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, a slujit la Paraclisul Episcopal „Intrarea în biserică a Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial din Municipiul Baia Mare, cu ocazia hramului.
Din soborul slujitor au făcut parte Protos. Serafim Bilț, eclesiarhul Catedralei Episcopale „Sfânta Treime” din Baia Mare, Pr. Ionuț Todorca, consilier eparhial cultural, Pr. Andrei Emil Pop, inspector eparhial, Pr. Daniel Tirean, inspector control financiar intern, Arhid. Teodosie Bud, consilier eparhial economic, Arhid. Vlad Verdeş, inspector eparhial pentru catehizarea tineretului, Arhid. Lucian Burnar, secretar eparhial, Arhid. Dr. Nifon Motogna, consilier eparhial pentru administrarea Catedralei Episcopale „Sfânta Treime” Baia Mare, Arhid. Vasile Pop, consilier eparhial pentru protocol.
Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de Grupul psaltic „Theologos” al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului, dirijat de Florian Vois, informează Andrei Fărcaș – redactor la revista „Graiul Bisericii Noastre”.
În cadrul cuvântului de învățătură rostit de Preasfințitul Părinte Episcop Iustin a fost evidențiată esența învățăturii praznicului privind nașterea de prunci:
„Din rugăciunea Sfinților și Drepților și Dumnezeieștilor Părinți Ioachim și Ana ar trebui să se inspire toți părinții când așteaptă un copil. Să spună: Doamne, orice ne vei dărui un copil, Ți-l vom închina Ție! Nu în senul în care au făcut Sfinții și Drepții Părinți Ioachim și Ana, că au dăruit-o pe Maica Domnului de copil, în sensul că au înțeles să petreacă în necăsătorie, adică în feciorie, nu neapărat să înțelegem acest lucru, părinții trebuie să se roage și să susțină că orice dar ne vei da Ți-l vom închina Ție, îl vom crește în credință, adică inima și sufletul lui vor fi ale Tale. Așa trebuie să se roage părinții și astăzi. Și ar fi ocrotiți bine aceia în permanență și darul lui Dumnezeu ar fi asupra lor. Uităm uneori esențialul din perpetuarea vieții și de aceea avem tulburări și încercări, de aceea copiii se îmbolnăvesc uneori și suferă părinții, se îmbolnăvesc trupește și-i necaz mare sau se îmbolnăvesc sufletește și se abat de la căile Domnului și-i suferința și mai mare atunci, pentru că nu au fost încredințați lui Dumnezeu încă de la zămislirea lor. Aceasta este esențial să reținem din sărbătoarea de astăzi”.
Foto: Arhid. Vasile Pop – consilier eparhial pentru protocol












