Trei tinere talente din Seini au strălucit pe scena Festivalului Internațional de Interpretare „Ursulețul de Aur” din Baia Mare - 7 ore în urmă
Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi - 7 ore în urmă
Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 8 ore în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 8 ore în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 8 ore în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 8 ore în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 10 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 10 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 10 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 11 ore în urmă
În această duminică: Slujire arhierească la Parohia Ortodoxă Berința
În duminica a 7-a după Pogorârea Sfântului Duh, 23 iulie, Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului, a slujit la Parohia Ortodoxă Berința, Protopopiatul Lăpuș.
Cu acest prilej, Preasfinția Sa a binecuvântat și sfințit capela mortuară cu hramul „Învierea lui Lazăr”, apoi a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. Amintim faptul că realizarea și construcția capelelor de cimitir și a capelelor mortuare fac parte din Proiectul Eparhial al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului lansat la inițiativa Preasfințitului Părinte Episcop Iustin în anul 2021, fiind intitulat „Nici o comunitate parohială fără capelă mortuară”.
Din soborul slujitor amintim pe Arhim. Dr. Casian Filip, vicar administrativ, Pr. Virgil Jicărean, consilier al sectorului pictură și patrimoniu sacru, Protos. Serafim Bilț, eclesiarhul Catedralei Episcopale „Sfânta Treime” din Municipiul Baia Mare, Pr. Mihai Gheduțiu, secretar protopopesc, Pr. Adrian Gheorghe Paul, Pr. Ciprian Gligan, parohul credincioșilor, Arhid. Dumitru Botiș, inspector social eparhial, Arhid. Gherasim Nap, Arhid. Ioan Onuț Păcurar, referent secretariat, alături de alți preoți invitați.
La final, Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul a hirotesit pe părintele paroh Gligan Ciprian Dimitrie Gabriel întru iconom, cu dreptul de a purta brâul roșu, iar alți binefăcători au fost distinși cu Diploma Anului Omagial, informează Pr. Adrian Dobreanu, Responsabil Departament Comunicații Media-Online.
Foto – Tudor Ciocotișan
















