Festivalul de Colinde „Deschide ușa, creștine!” va avea loc și anul acesta, în comuna Fărcașa - în urmă
Tragedie în Tenerife : turiști români luați de valuri - 2 minute în urmă
Peste 200 de amenzi date pietonilor în Maramureș într-o săptămână - 1 oră în urmă
Ordin de protecție provizoriu pe numele unei maramureșence care și-a bătut soțul - 1 oră în urmă
Trei persoane au fost arestate în Maramureș pentru trafic de droguri - 1 oră în urmă
Antrenori de la Fabrica de Campioni, în juriu în emisiunea ”Chefi la cuțite” - 2 ore în urmă
Astăzi este Ziua Constituției - 3 ore în urmă
Ultima campanie de colectare de deșeuri voluminoase în acest an în Baia Mare - 3 ore în urmă
Andrei Rațiu, desemnat „Tricolorul lunii noiembrie”, dar și al anului - 4 ore în urmă
Tentativă de mituire la proba practică pentru permisul de conducere - 4 ore în urmă
A fost hramul Mănăstirii „Sfântul Proroc Ilie” Dealu Mare
Joi, 20 iulie, Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului, a slujit la Mănăstirea „Sfântul Proroc Ilie” Dealu Mare, Protopopiatul Lăpuș, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, cu ocazia hramului așezământului monahal.
Răspunsurile liturgice au fost oferite de membrii Grupului vocal ASCOR, filiala Baia Mare, dirijat de Paul Coza.
În cuprinsul cuvântului de învățătură, Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul a vorbit celor prezenți despre viața și activitatea Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul, subliniind o serie de aspecte importante și duhovnicești cu privire la acest mare proroc al Vechiului Testament.
La final, preacuviosul părinte arhimandrit Dr. Casian Filip, vicar administrativ, a mulțumit in numele obștii monahale Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul pentru prezență și slujire, și, în semn de prețuire a dăruit PS Timotei Sătmăreanul o icoană și un coș cu flori, informează Pr. Adrian Dobreanu, Responsabil Departament Comunicații Media-Online din cadrul
Episcopiei.















