Crucea Roșie Română- Filiala Maramureș anunță desfășurarea Concursului Național „Sanitarii Pricepuți”, dedicat elevilor și profesorilor - 17 minute în urmă
O nouă ediție a atelierului de lectură pentru copii va avea loc la Cărturești - 1 oră în urmă
IPJ Maramureș și-a făcut bilanțul pe 2025 - 2 ore în urmă
Răspunsul administrației județene confirmă demersul Direct MM privind cultura - 2 ore în urmă
Un loc al cărților, al oamenilor și al sufletului: Biblioteca Orășenească Borșa împlinește 70 de ani - 3 ore în urmă
„Dănțaușii de la Șură” – tradiția jocului popular renaște într-o șură plină de amintiri, la Vima Mică - 3 ore în urmă
Programul „Școala Mamei” continuă la Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare - 3 ore în urmă
CS Minaur, meci acasă cu deținătoarea trofeului EHF European League - 3 ore în urmă
Ministrul energiei spune că prețurile la gaze rămân stabile pentru consumatorii români până în martie 2027 - 3 ore în urmă
Restricții temporare de circulație și parcare în zona bisericii „Sfânta Cruce” din Baia Mare - 4 ore în urmă
Trei accidente cu șase victime în aceeași zi
Ieri, 10 ianuarie, la ora 18.03, polițiștii din Baia Sprie au fost sesizați prin 112 că pe D.J. 184, în dreptul Căminului Cultural din localitatea Șurdești a avut loc un accident de circulaţie soldat cu victimă.
Deplasați la fața locului, polițiștii au constatat faptul că un autoturism condus de un bărbat de 37 de ani, din Baia Mare, dinspre Baia Sprie înspre Cavnic, într-o curbă periculoasă la stânga, a derapat, a părăsit sensul de mers și a intrat frontal într-un podeț de beton.
În urma impactului a rezultat vătămarea corporală a șoferului care a fost transportat la Spitalul Judeţean Baia Mare în vederea acordării de îngrijiri medicale, unde a rămas internat.
Conducătorul auto nu a putut fi testat cu aparatul etilotest din cauza leziunilor suferite, fiindu-i recoltate mostre biologice de sânge pentru stabilirea alcoolemiei.
În cauză, polițiștii efectuează cercetări sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
Dimineața, la ora 10.02, polițiștii din Târgu Lăpuș au fost sesizați prin 112 că pe D.N. 18B, între localitățile Rușor și Copalnic-Mănăștur s-a produs un accident rutier soldat cu victime.
La fața locului, polițiștii au constatat faptul că un autoturism condus de un bărbat de 78 de ani, din Coroieni, într-o curbă deosebit de periculoasă, a pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune cu un autovehicul condus din sens opus de o femeie de 36 de ani din Baia Sprie.
În urma accidentului de circulație a rezultat vătămarea corporală a șoferului de 78 de ani și a soției acestuia care se afla în calitate de pasager pe scaunul din dreapta față în autoturism.
Ambele victime au fost preluate de echipaje medicale S.A.J. și transportați la U.P.U. Baia Mare, în vederea acordării de îngrijiri medicale, unde au rămas internate.
De asemenea, la ora 19.45, polițiștii din Vișeu de Sus au fost sesizați prin 112 că pe D.J. 187, în Poienile de Sub Munte, s-a produs un accident rutier cu victime.
În timp ce un tânăr de 21 ani din Poienile de Sub Munte a condus un autoturism dinspre Repedea înspre Poienile de Sub Munte, a încercat efectuarea unei manevre de depășire când era și el depășit la rândul său de un autoturism condus de un tânăr de 19 ani, moment în care cele două autoturisme au intrat în coliziune.
În urma impactului, unul dintre autoturisme s-a lovit de mai multe capete de podeț și de gardul unui imobil, după care a revenit pe partea carosabilă.
Șoferul de 21 de ani, o pasageră de aceeași vârstă și încă o pasageră de 18 ani, au suferit vătămări corporale fiind transportați la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale, unde nu a fost necesară internarea acestora.
Ambii conducători auto au fost testați alcoolscopic, rezultatele fiind zero în ambele cazuri.
În cauză, se efectuează cercetări cu privire la săvârșirea infracțiunii de vătămare corporală din culpă.















