Diana Iluț a fost numită manager de destinație al OMD Maramureș - 2 ore în urmă
Fetiță de 4 ani, adusă inconștientă la spital. Mama vorbește de un accident, procurorii suspectează o tentativă de crimă - 2 ore în urmă
Activități dedicate Zilei europene a numărului de urgență 112 în Baia Mare - 3 ore în urmă
„Un drum lung, greu, dar plin de sens”: Îndrăgita artistă Daciana Vlad a publicat o carte despre Cimitirul Vesel de la Săpânța - 3 ore în urmă
Serviciul Județean de Ambulanță Maramureș și-a deschis larg porțile pentru elevii Școlii Postliceale „Carol Davila” Baia Mare - 5 ore în urmă
CS Minaur își joacă în deplasare calificarea în Final Four-ul Cupei României - 5 ore în urmă
Toate indiciile arată că CCR va amâna din nou votul pentru pensiile speciale - 5 ore în urmă
În Bontăieni se va organiza „Șezătoarea de altădată”, ediția a III-a - 5 ore în urmă
Trimiși după gratii pentru trafic de droguri de mare risc - 6 ore în urmă
Spectacolul „Fetița cu chibrituri”, o experiență de neuitat pentru spectatorii din Moisei - 7 ore în urmă
Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” din Târgu Lăpuș și-a serbat hramul
Azi, 6 noiembrie, Biserica Ortodoxă „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” din Târgu Lăpuș și-a serbat hramul, reunind sute de credincioși.
Biserica a fost zidită între anii 1904-1912, prin jertfa materială a credincioșilor din Târgu Lăpuș și a fost târnosită în 2003 de vrednicul de pomenire Arhiepiscopul Iustinian și Preasfințitul Părinte Iustin, la acea vreme Arhiereu vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului.
De atunci și până în prezent, lăcașul de închinare a trecut printr-un amplu proces de restaurare, consolidare și înfrumusețare, se precizează pe pagina Centrului de Informare Turistică Târgu Lăpuș.















