Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 28 minute în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 41 minute în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 52 minute în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 1 oră în urmă
Un polițișt de frontieră din Maramureș a fost premiat de ministrul Afacerilor Interne - 1 oră în urmă
Mănăstirea Bârsana, în sărbătoare: Va avea loc Slujba de târnosire a Paraclisului de la demisolul bisericii - 3 ore în urmă
Unde liturghisesc ierarhii Maramureșului și Sătmarului în perioada 28 – 30 iunie - 5 ore în urmă
Caravana Filmelor TIFF se întoarce la Casa din Vale Breb - 5 ore în urmă
27 iunie 1953, s-a stins episcopul Ioan Suciu martir al credinței - 5 ore în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (XIX) - 5 ore în urmă
La Catedrala Episcopală: Absolvenții Departamentului de Teologie Ortodoxă au depus jurământul de credință
Marți, 5 iulie, de la ora 12:00, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, s-a desfășurat, la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare, ceremonia de depunere a jurământului de credință a celor 31 de absolvenți, promoția 2022, licențiați și masteranzi, ai Domeniului de Teologie Ortodoxă „Justinian Arhiepiscopul” din cadrul Centrului Universitar Nord Baia Mare.
Depunerea jurământului de credință implică o rânduială specială, respectată de toți absolvenții studiilor teologice. Conținutul jurământului este același pentru toate facultățile de teologie și cuprinde angajamentul celor care îl depun că vor rămâne fideli învățăturii ortodoxe, învățătură stabilită de Sinoadele Ecumenice și propovăduită de Sfinții Părinți.
Cu acest prilej, Pr. conf. dr. Adrian Gh. Paul a transmis mesajul de felicitare al Preasfințitului Părinte Iustin, evidențiind importantul rol de mărturisitori și misionari, dar și de oameni ai rugăciunii, pe care tinerii absolvenți trebuie să și-l asume în societatea românească, expusă din ce în ce mai mult fenomenului secularizării.
La final, au fost premiați studenții ale căror lucrări s-au evidențiat în cadrul Simpozionului „Rugăciunea în viața Bisericii”, simpozion organizat în data de 17 mai 2022, de Domeniul de Teologie.
La momentul festiv, absolvenții s-au bucurat de participarea următoarelor cadre didactice: Pr. conf. dr. Adrian Gh. Paul, Pr. conf. dr. Ștefan Pomian, Pr. lect. dr. Teofil Stan, Pr. lect. dr. Claudiu Pop, Pr. asist. dr. Marius Sabou, Lect. dr. Eusebiu Borca şi Lect. dr. Valerian Marian.
„Le dorim absolvenților să-și împlinească menirea de a fi „sarea pământului” și „lumina lumii”, ajungând, astfel, la cele mai frumoase realizări pe plan personal și profesional!” – le urează părinții profesori.















