Dublă lansare de carte la Târgu Lăpuș: Vasile Tămâian propune o reflecție asupra istoriei și memoriei colective - 3 minute în urmă
Măsuri împotriva caniculei: Campania Direcției de Asistență Socială Baia Mare pentru protejarea cetățenilor - 37 minute în urmă
Copiii sunt invitați să participe la Școala de Vară de la Catedrala Episcopală din Baia Mare - 58 minute în urmă
Sărbătoare la CS Ge-Baek Baia Mare: președintele Mihai Sura a devenit oficial antrenor - 1 oră în urmă
Sânzienele din Maramureș au dus magia tradițiilor românești până la Nisa - 1 oră în urmă
Extinderea iluminatului public din Bozânta Mare a fost finalizată; Noi corpuri LED pentru mai multă siguranță - 3 ore în urmă
Poliția de Frontieră anunță exerciții de tragere în Poligonul Vad - 3 ore în urmă
COD GALBEN DE CANICULĂ în Maramureș și mare parte din țară - 4 ore în urmă
În prag de Sânziene: Zeci de elevi din Tecuci au luat parte la atelierele Școlii Rădăcinilor Străbune - 6 ore în urmă
O nouă reușită în cadrul Academiei Minaur Baia Mare: Bledea Iulia a devenit antrenor licențiat, consolidându-și activitatea în pregătirea copiilor. - 6 ore în urmă
La Seminarul Teologic Ortodox Baia Mare se va desfășura proiectul educațional „Psaltirea – carte de rugăciune în viața elevilor seminariști”
Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, la inițiativa preacucernicului părinte Marius Nechita, directorul Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Ierarh Iosif Mărturisitorul”, și în consultare cu cadrele didactice din instituția de învățământ, în contextul anului 2022 ca An Omagial „al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului”, la capela din incinta Seminarului Teologic Ortodox, începând cu semestrul al II-lea al anului școlar 2021-2022, se va citi Psaltirea integral, după un program liturgic stabilit.
Această rânduială duhovnicească vine și în acord cu pregătirea sufletească și trupească pentru Sfântul și Marele Post, cunoscând faptul că duminica aceasta va fi „a Vameșului și a Fariseului”, adică începutul Triodului.
„Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Iustin, dorim să implementăm în cadrul instituției noastre școlare un program aparte de rugăciune care constă în citirea Psaltirii de către elevii seminariști la capela Seminarului Teologic.
Suntem încredințați și de cuvintele Sfântului Ierarh Vasile cel Mare care afirmă faptul că „…psalmul este liniştirea sufletului, dătător de pace, căci el potoleşte cugetele furtunoase şi învăluitoare, liman împotriva demonilor“. Astfel, Psaltirea, unită cu postul, smerenia și rugăciunea este cea mai puternică armă împotriva tuturor celor potrivnici”, a precizat pr. lect. univ. dr. Marius Nechita, informează Arhid. Adrian Dobreanu, Responsabil Comunicații Media-online.















