Propunerea S.O.S. România privind Unirea cu Republica Moldova a trecut tacit de Camera Deputaților - 11 ore în urmă
Exercițiu de simulare a unui incendiu la Penitenciarul Baia Mare - 12 ore în urmă
Concert Adi Istrate în Piața Cetății din Baia Mare - 12 ore în urmă
Premieră pentru Baia Mare: 1.500 de lampioane cu LED vor lumina cerul cu prilejul dialogului cultural româno-chinez - 13 ore în urmă
Ziua Iei a fost celebrată într-o notă festivă la Centrul CASPEV din Baia Mare - 13 ore în urmă
Dublă lansare de carte la Târgu Lăpuș: Vasile Tămâian propune o reflecție asupra istoriei și memoriei colective - 13 ore în urmă
Măsuri împotriva caniculei: Campania Direcției de Asistență Socială Baia Mare pentru protejarea cetățenilor - 13 ore în urmă
Copiii sunt invitați să participe la Școala de Vară de la Catedrala Episcopală din Baia Mare - 14 ore în urmă
Sărbătoare la CS Ge-Baek Baia Mare: președintele Mihai Sura a devenit oficial antrenor - 14 ore în urmă
Sânzienele din Maramureș au dus magia tradițiilor românești până la Nisa - 14 ore în urmă
PS Iustin îi îndeamnă pe credincioși ca în această noapte, la cumpăna dintre ani, să citească în genunchi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
În toate lăcașurile de cult din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului va fi oficiată vineri noaptea spre sâmbătă, 1 ianuarie 2022, Slujba trecerii dintre ani care cuprinde Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos.
Ierarhii Eparhiei noastre, Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, va oficia slujba de la ora 23:30 la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Municipiul Baia Mare, iar Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu-vicar, va săvârși slujba dintre ani, de la ora 23:30, la Mănăstirea „Nașterea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul” Scărișoara Nouă.
Rânduiala stabilită de Sfântul Sinod în anul 2011 prevede citirea Acatistului Domnului nostru Iisus Hristos se adaugă alte patru rugăciuni: rugăciunea Sfântului Efrem Sirul către Mântuitorul (a Acatistului); o rugăciune de mulţumire; două rugăciuni de intrare în noul an: una din tradiţia liturgică română şi slavă (cea care va fi citită și la slujba de Te Deum oficiată după Sf. Liturghie în prima zi din an) şi alta din tradiţia greacă, tradusă recent în limba română.
Această rânduială solemnă este un prilej de a mulţumi Preasfintei Treimi pentru binefacerile primite, de a cere binecuvântarea anului care începe şi de a aprofunda înţelesurile praznicului împărătesc de la 1 ianuarie – Tăierea Împrejur a Domnului.
De asemena, Întâistătătorul Eparhiei noastre îndeamnă pe toți credincioșii, ca la miezul nopții, la cumpăna dintre ani, să citim cu toții, în genunchi, Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos, pentru ca Bunul Dumnezeu să își reversa mila Sa asupra Poporului Român și să ridice această boală cumplită care ne împresoară.















