„Rânduiala Paștelui în satul maramureșean”: Expoziție și ateliere demonstrative la Complexul Muzeal Arad - 31 minute în urmă
Început cu stângul al naționalei U19 în turneul de calificare la Campionatul European - 33 minute în urmă
Un caz cutremurător care zguduie Spania - 47 minute în urmă
Încep lucrările de reabilitare a străzii Xenopol din Sighetu Marmației - 54 minute în urmă
Aurel Tămaș, reacție dură după comentariile negative despre naționala României: „Să vă fie rușine” - 1 oră în urmă
Un ultim pas spre Final Four-ul Cupei României pentru fetele de la CS Minaur - 3 ore în urmă
Meci caritabil în Târgu Lăpuș pentru profesorul Marius Burzo - 3 ore în urmă
Loc de joacă modern finalizat la creșa din Tăuții Măgherăuș - 3 ore în urmă
Drumul Expres Satu Mare – Baia Mare prinde contur - 3 ore în urmă
Proiectul județean „Tradiții care unesc”- ediția a III-a a reunit elevi și cadre didactice în cadrul unui eveniment autentic, la Seini - 3 ore în urmă
Sfânta Liturghie a Darurilor înainte sfințite la Parohia Baia Borșa (FOTO)
Vineri, 26 martie, de la ora ora 16:00, Preasfinţitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu vicar al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului, a oficiat Sfânta Liturghie a Darurilor înainte sfințite și a rostit un cuvânt de învățătură la parohia cu hramul „Schimbarea la Față” din Baia Borșa, protopopiatul Vișeu.
Din soborul slujitor au făcut parte Pr. Mihai Chira, protopopul Vișeului, Pr. Bogdan Șandru, parohul credincioșilor, Arhid. Dumitru Botiș, inspector social eparhial, Arhid. Gherasim Nap, alături de alți părinți slujitori din parohiile învecinate.
La final, părintele paroh a mulțumit ierarhului pentru prezența în mijlocul credincioșilor și a dăruit Preasfinției Sale două icoane reprezentând pe Mântuitorul nostru Iisus Hristos și Maica Domnului, informează Arhid. Adrian Dobreanu, Responsabil Comunicații Media-online.















