Îndrăgita Maria Mihali a absolvit Universitatea Națională de Muzică din București - 2 ore în urmă
Acțiune de dezinsecție la Tăuții Măgherăuș: intervenție pentru combaterea țânțarilor și căpușelor - 3 ore în urmă
AUR Baia Mare a lansat campania „AUR te Aude” în municipiu - 4 ore în urmă
Micul pilot băimărean Eduard Orha, distins cu Premiul de Excelență după obținerea titlului de vicecampion național la karting școlar - 5 ore în urmă
A fost aprobată finanțarea pentru reconstrucția podului peste Săsar, în zona Metro din Baia Mare - 6 ore în urmă
Medalii și rezultate bune pentru Academia de Judo Baia Mare la Turneul Internațional „Cupa de Aur” desfășurat în Bihor - 6 ore în urmă
Pe fondul caniculei au fost amenajate două puncte de hidratare la Vișeu de Sus - 6 ore în urmă
A început Evaluarea Națională: 3214 elevi au susținut proba la Limba română în Maramureș - 6 ore în urmă
Parohia Ortodoxă Dumbrăvița organizează, pe perioada verii, mai multe activități dedicate copiilor și tinerilor - 7 ore în urmă
Proiect cultural dedicat tinerilor, finalizat cu succes la Târgu Lăpuș - 7 ore în urmă
Un cadou otrăvit: Turnul de la Cuprom
Pentru coșul de dispersie a gazelor din incinta fostului combinat metalurgic Phoenix-Cuprom din Baia Mare se gândește statutul de obiectiv turistic. ”Proprietarii vor dona acest obiectiv pentru a crea acolo un punct de atracție turistică și pentru dezvoltarea industriilor creative”- a declarat primarul municipiului la ședința Consiliului Local Baia Mare. Oricum, ar fi un cadou otrăvit, la propriu, până se face costisitoarea decontaminare. Fără de care nu poate fi vorba de turism.
Însă donația nu este deloc simplă, în condițiile în care SC Cuprom este în insolvență, iar creditorii așteaptă de vreo nouă ani să-și recupereze datoriile. Iar fosta platforma industrială de care s-a ales praful – vezi imaginea dezolantă de sus – are vreo patru proprietari (unii fără voie, cum e cazul băncilor creditoare). E vorba de Piraeus Leasing (circa 36 ha) Banc Post (8 ha), Raiffeisen Bank și Cuprom. Nu prea cunosc bănci care să doneze în loc să recupereze (Iar dacă turnul ar aparține Piraeus Bank – cu banca mamă în Grecia – chiar am ajunge la zicala:”ferește-te de darurile grecilor”). Și nici firme în faliment la care comitetul de creditori să aprobe donarea unor active doar pe ochi frumoși. Cel mult, în cazul în care turnul ar ține de Cuprom, primăria l-ar putea prelua în contul datoriilor pe care combinatul le-ar avea către municipalitate. Dar asta nu e donație, ci – practic – cumpărare. La pachet cu toate obligațiile de mediu, pe care Consiliul Local nici măcar nu le-a estimat.















