Ploaie de goluri în Liga 5. Într-un meci s-a marcat de 18 ori - 5 ore în urmă
Sorana Cîrstea, show total la Roma! Reușita româncei a făcut înconjurul lumii - 6 ore în urmă
Proiect pentru îmbunătățirea supravegherii și intervenției în ariile naturale protejate din Maramureș - 6 ore în urmă
Mica artistă Sofia Dragoș a lansat cântecul „Nu știu inima cum poate” chiar de ziua sa - 7 ore în urmă
Ziua Familiei va fi marcată și în acest an la Lacul Nistru - 8 ore în urmă
Ansamblul Folcloric Național „Transilvania” vă invită la „Danț la șură de Rusalii” - 8 ore în urmă
Caravana de Sănătate: sprijin medical pentru comunitățile vulnerabile din Baia Mare - 9 ore în urmă
O radiografie în cifre despre finala Cupei României dintre cele două „U”, Cluj și Craiova - 9 ore în urmă
Elevii Colegiului de Arte Baia Mare au descoperit farmecul spectacolelor de operă clasică, la Opera Națională Română din Cluj - 9 ore în urmă
Ora pară la Planetariu, cu SATELIX - 10 ore în urmă
Imnul biruinței „Hristos a înviat!” interpretat într-un mod inedit de Grupului psaltic „Theologos” al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului
Cu ocazia Sfintelor Paști și având în vedere contextul epidemiologic actual, o parte din membrii Grupului psaltic „Theologos” al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului s-au reunit online și interpretează imnul biruinței „Hristos a Inviat!” într-un mod inedit.
„Din diverse motive binecuvântate, nu toți membrii grupului au putut participa la acest proiect online și inedit, cel puțin pentru Episcopia Maramureșului și Sătmarului. Alături de membrii corului psaltic au participat și membri colaboratori, care, atunci când pot, ne ajută cu cântarea la strană, la anumite slujbe sau evenimente importante din viața dinamică a Bisericii.
Ideea acestui videoclip a pornit după ce, alături de membrii grupului «Tronos» al Catedralei Patriarhale, conduși de arhid. Mihail Bucă, am participat și noi la proiectul lor «100 de psalți în rugăciune» (vezi aici despre ce este vorba). Ne-am gândit că ar fi un lucru deosebit să înregistrăm și noi cântarea „Hristos a Înviat”, mai ales după îndemnul Preasfințitului Părinte Iustin de acum câteva săptămâni, ca în noaptea de Înviere să răsune peste tot acest frumos acest imn de biruință”, explică Adrian Dobreanu, dirijorul Grupului.















