Câteva rânduri scrise de mână și o scurtă poveste despre recunoștință - 18 minute în urmă
„Orășelul Copiilor” revine la Baia Mare de Ziua Internațională a Copilului - 2 ore în urmă
Nadia a primit cea mai înaltă distincție acordată de statul român unei personalități sportive - 2 ore în urmă
Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare dă startul înscrierilor în tabăra de vară dedicată elevilor de clasa a VII-a - 2 ore în urmă
Cuvânt pastoral al Preasfințitului Părinte Episcop Iustin la Duminica Rusaliilor 2026 - 3 ore în urmă
Emoție și sărbătoare în Baia Mare: Absolvenții promoției 2026 de la Facultatea de Litere au încheiat anii studenției - 3 ore în urmă
Doliu la Spitalul Județean. S-a stins din viață medicul Doina Todea - 4 ore în urmă
Palatul Copiilor Baia Mare- structura Seini a cucerit podiumul Festivalului Internațional de Muzică Ușoară „Insieme Music Festival” - 5 ore în urmă
„Tricolorii”, la un pas de optimile Campionatului European de minifotbal - 5 ore în urmă
Maramureșean urmărit internațional pentru trafic de influență și dare de mită, adus în țară de polițiști - 6 ore în urmă
S-a emis Cod galben hidrologic în arealul Someș-Tisa
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o atenționare de Cod Galben hidrologic pentru mai multe cursuri de apă din nord-vestul țării, în contextul precipitațiilor prognozate și al topirii stratului de zăpadă. Specialiștii avertizează că, în următoarele ore, există risc de scurgeri importante pe versanți, viituri rapide pe râurile mici și creșteri semnificative de debite și niveluri, cu posibile depășiri ale cotelor de atenție.
Cod galben hidrologic în arealul Someș-Tisa
În contextul situației hidrometeorologice actuale și al prognozei pentru următoarele 30 de ore, ca urmare a precipitațiilor prognozate, a cedării apei din stratul de zăpadă și a propagării, #INHGA a instituit codul galben.
Astfel, în intervalul 23 februarie, ora 12:00 – 24 februarie, ora 16:00, sunt prognozate scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, viituri rapide pe râurile mici, cu posibile efecte de inundații locale, precum și creșteri de debite și niveluri pe unele râuri, cu posibile depășiri ale cotelor de atenție.
În arealul Someș-Tisa, atenționarea de tip cod galben este valabilă pe râurile din bazinele hidrografice: Tur – bazin amonte Ac. Călineşti-Oaş şi afluenţii aferenţi sectorului aval Ac. Călineşti-Oaş (judeţul Satu Mare) și Lăpuş – bazin superior şi afluenţi bazin mijlociu şi inferior (judeţul Maramureş).
În acest context, populația din zonele vizate este rugată să evite deplasările în apropierea cursurilor de apă și a zonelor cu risc de inundații și să respecte indicațiile autorităților locale și ale structurilor pentru situații de urgență.
Autoritățile recomandă populației din zonele vizate să manifeste prudență sporită, să evite traversarea cursurilor de apă sau deplasările în proximitatea acestora și să urmărească permanent informările oficiale. Respectarea măsurilor preventive și colaborarea cu structurile pentru situații de urgență pot reduce semnificativ riscul producerii unor pagube materiale sau al unor situații periculoase pentru siguranța persoanelor.
Vasile Petrovan
Citește și:















