90 de ani de la înființarea Muzeului Național al Satului „Dimitrie Gusti”

Pe 10 mai 1936, în București, avea loc inaugurarea oficială a Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti”, instituție care avea să devină în timp unul dintre cele mai importante muzee în aer liber din Europa și un adevărat simbol al culturii tradiționale românești. Evenimentul s-a desfășurat în prezența regelui Carol al II-lea, a membrilor guvernului, … Continuă lectura 90 de ani de la înființarea Muzeului Național al Satului „Dimitrie Gusti”