Share
Care au fost câștigătorii celei de-a 25-a ediții a Festivalului Atelier

Care au fost câștigătorii celei de-a 25-a ediții a Festivalului Atelier

A 25-a ediție a Festivalului internațional de teatru ATELIER, care s-a încheiat sâmbătă, și-a premiat participanții.

La marele premiu pentru cel mai bun spectacol nominalizările au fost:

– ”Dragă doamnă profesoară”,  de Ludmila Razumovskaia (regia: Andrei Măjeri, Teatrul Municipal Baia Mare);

Rivulus Dominarum

– ”Requiem pentru Antigona” (regia Beomseok Lee, Tot Value Theatre din Seul, Coreea de Sud)

”Magnifica illusione”  (regia Simon Barletti și Andrea Paolucci, Teatro dell’ Argine din Bologna, Italia)

– Premiul a fost câștigat de spectacolul ”Requiem pentru Antigona” și a constat în tabloul intitulat  ”Medievalul contemporan”, de artistul Balazsi Ludovic Robert.

La premiul pentru cel mai bun regizor au fost nominalizați:

– Andrei Măjeri, pentru regia spectacolului ”Dragă doamnă profesoară”;

– Beomseok Lee, ”Requiem pentru Antigona”;

– Balazs Zoltan, ”Sunetul intens al unei străzi”.

Premiul a fost câștigat de regizorulBeomseok Lee  și a constat în tabloul intitulat ”Metafora filmului”, oferit de artistul plastic Alin Hereș.

Premiile speciale ale juriului

– actriței Alexandra  Gîtlan,  pentru rolul din spectacolul ”Rapsody in glue”, după Charles Bukowski. Premiul a constat în tabloul”Fishtale”, oferit de artistul plastic Codruța Săsăran;

– spectacolului ”Uniformes” al Companiei Garage 29 din Bruxelles. Premiul a constat în tabloul ”Artscape”, oferit de artistul plastic Paul Covaci.

Premiul pentru cel mai bun actor

Nominalizări:

– Eduard Bîndiu pentru rolul  Vitea din spectacolul ”Dragă doamnă profesoară”;

– Nicu Mihoc, pentru rolul Don din spectacolul ”Capu de bizon”;

– Dan Rădulescu pentru rolul Teach din spectacolul ”Capu de bizon”;

Premiul a fost câștigat ex aequo de actorii Nicu Mihoc și Dan Rădulescu și a constat în tablourile ”Portretul lui Samuel Beckett, oferit de artistul  plastic Vasile Nașcu, și ”Noduri vegetale”, oferit de artistul plastic Elena Veronica Vancea.

Premiul pentru cea  mai bună actriță

Nominalizări:

– Inna Adriuca pentru rolul Elena Sergheevna din spectacolul  ”Dragă doamnă profesoară”;

– Ioana Dragoș Gajdo pentru rolul Vera din spectacolul F.A.D, regia Horia Suru, spectacol al Teatrului ”Regina Maria din Oradea;

– Florentina Năstase pentru rolurile din spectacolul ”Doctor fără voie”, de Moliere, al companiei Cultură-n șură;.

Premiul a fost câștigat ex aequo de actrițele Inna Andriucă și Ioana Dragoș Gajdo și a constat în tablourile ”Flori”, de Camelia Ofelia Moisima, și  ”Diva cu cochilie”, de Anamaria Nagy.

Premiul pentru cea mai bună scenografie

– Irina Chirilă pentru scenografia spectacolului”Dragă doamnă profesoară”;

– Giovani Dispenza, Dario Marcolin Gallerani, Carmella Delle Curti pentru scenografia spectacolului ”Magnifica illusione”;

– Sabina Scarlat pentru scenografia spectacolului ”Uniformes”;

Premiul a fost câștigat de Giovani Dispenza, Dario Marcolin Gallerani, Carmella Delle Curti pentru scenografia spectacolului ”Magnifica illusione”  și a constat în tabloul ”Mirare”, de Anca Delia Oros

Premiul Gheorghe Dinu pentru imagine scenică

Nominalizări:

– ”Magnifica illusione”;

– ”Dionysos”;

– ”Uniformes”.

Premiul a fost câștigat de  spectacolul ”Dionysos”, după Euripide, regia Daniele Salvo, producție a Teatrului de Stat din Constanța și Teatrul Vascello din Roma și a constat în tabloul ”Parfumul străzilor vechi”  realizat de regretatul Gheorghe Dinu şi donat de soţia lui, Gabriela Dinu.

Premiul pentru cel mai bun spectacol în spații neconvenționale

Nominalizări:

– ”Doctor fără voie”;

– ”Maneken Piss”;

– ”Rapsody in glue”;

Premiul a fost câștigat de spectacolul ”Doctor fără voie”, de Moliere, al Companiei  Cultură-n șură și a constat în tabloul ”Refresh”, oferit de  artistul plastic Sanda Ciorna.

JURIUL  TINERILOR, alcătuit din Darius Bumbar, Alexandra Avram și Dragoș Bodiș, a acordat următoarele distincțiii:

Premiul pentru cea mai bună tânără artistă

Nominalizări:

– Denisa Blag pentru rolul Lidia din spectacolul ”Dragă doamnă profesoară”;

– Sofia Brocani pentru rolul din spectacolul ”Magnifica illusione”;

– Raluca Radu pentru rolul din spectacolul ”Origini”;

Premiul a fost câștigat de Raluca Radu.

Premiul pentru cel mai bun tânăr artist

Nominalizări:

Eduard Trifa, pentru rolul Pașa din spectacolul ”Dragă doamnă profesoară”;

– Andrei Măjeri, pentru regia spectacolului ”Dragă doamnă profesoară”;

– Emilian Mârnea, pentru rolurile din spectacolul ”Actorchesttra”;

Premiul a fost câștigat de Emilian Mârnea.

Lasă un comentariu